Mavi Bayrak sahil
Mavi Bayrak Logo150x108

Mavi Bayrak

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plajlara verilen uluslar arası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Özünde deniz suyu temiz sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini uygulayan plajlara verilmektedir.

Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır.

Avrupa’da 30 ülke olmak üzere dünya çapında toplam 49 ülkede uygulanmaktadır. Mavi Bayrak Programı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından koordine edilmekte ve Türkiye temsilciliğini Türkiye Çevre Eğitim Vakfı-TÜRÇEV yapmaktadır.

Club Armonia Bodrum Evleri plajı gerekli kriterlere sahip olduğundan 2004 yılından bu yana TÜRÇEV tarafından Mavi Bayrak ile ödüllendirilmektedir.

Detaylı bilgi için www.mavibayrak.org.tr